Deski szalunkowe – czym są i do czego się je wykorzystuje?

Drewno jest niezbędnym elementem każdej konstrukcji – wykorzystuje się je we wszystkich etapach budowy. Deski szalunkowe to jeden z tych elementów, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Jeśli chcesz wiedzieć, do czego się je wykorzystuje, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Z tego artykułu dowiesz się
czym są deski szalunkowe, do czego się je wykorzystuje oraz jak samodzielnie wykonać szalowanie.

Czym są deski szalunkowe?

Deski szalunkowe to drewniane elementy wykonane najczęściej z drzew iglastych – zazwyczaj z sosny lub świerku. To bardzo powszechny wyrób tartaczny, który bez problemu zakupisz w dobrym tartaku. Deski szalunkowe wykorzystuje się do szalowania. Mają zazwyczaj grubość od 2,5 do 3 cm. W tartaku Mirotki zakupisz je w różnych szerokościach i długościach – bez problemu dopasujesz je do swoich oczekiwań. 

Czym jest szalowanie?

Szalowanie inaczej nazywane jest deskowaniem lub szalunkiem. To stworzenie tymczasowej, pomocniczej konstrukcji, która służy do prawidłowego i optymalnego wykonania wszelkiego rodzaju wylewek. Dzięki szalowaniu możliwe jest nadanie betonowi takiego kształtu, który potrzebny jest do wykonania danego projektu. Szalowanie to bardzo ważny etap każdej budowy. Musi być wykonane prawidłowo i z ogromną precyzją, ponieważ wpływa na stabilność całej konstrukcji. Trwała konstrukcja to gwarancja bezpieczeństwa dla osób, które będą korzystały z danego budynku oraz innych instalacji. 

Szalunek najczęściej wykonuje się z desek – stąd właśnie nazwa deski szalunkowe. Choć można do tego wykorzystać także inne materiały, to jednak deski są najlepiej sprawdzającym się tworzywem.

Deskowanie jest krótkotrwałą konstrukcją – pozostawia się ją przez około dwa do czterech tygodni. Gdy wylewka zastygnie, szalowanie zostaje rozmontowane. Deski szalunkowe są tworzywem wielokrotnego użytku, zatem te same materiały możesz wykorzystać przy kolejnym przedsięwzięciu.

Kiedy i gdzie wykorzystuje się deski szalunkowe?

Deski szalunkowe są wykorzystywane zarówno przez prywatnych inwestorów oraz drobnych przedsiębiorców, jak i duże firmy deweloperskie. Wykorzystywane są do wykonywania konstrukcji betonowych i żelbetonowych, między innymi przy formowaniu:

 • fundamentów;
 • ścian;
 • stropów;
 • schodów;
 • wieńców;
 • nadproży;
 • słupów;
 • betonowych elementów ogrodzenia.

Deski szalunkowe wykorzystuje się również do zabezpieczania wykopów. Dzięki szalowaniu gruntu w wykopach ziemia z boków otworu nie zasypuje go, co pozwala przeprowadzać roboty ziemne.

deski szalunkowe

Zalety desek szalunkowych

Deski szalunkowe są wykorzystywane do różnorodnych przedsięwzięć. Dzieje się tak ze względu na ich liczne zalety, do których należą:

 • przystępna, konkurencyjna cena – szalunki z innych materiałów są znacznie droższe;
 • łatwa dostępność – można zakupić je w każdym tartaku, między innymi w tartaku Mirotki, w którym znajdują się deski o przeróżnych szerokościach;
 • łatwy montaż – choć do stworzenia konstrukcji przyda się więcej niż jedna osoba, to jednak deski szalunkowe nie sprawiają żadnych trudności w składaniu i instalacji;
 • możliwość dopasowania ich do potrzeb konstrukcji – deski szalunkowe można przycinać tak, aby idealnie dopasować je do swoich potrzeb;
 • odporność na wodę oraz wilgoć – deski szalunkowe nie chłoną wody, dzięki czemu nawet przy złej pogodzie nie pęcznieją, więc nie naruszają kształtu wylewki;
 • łatwy demontaż – gdy wylewka zastyga, drewno nie łączy się na stałe z betonem, więc łatwo jest go później oddzielić od konstrukcji;
 • możliwość ponownego wykorzystania – po demontażu deski szalunkowe nadają się do ponownego użycia w kolejnych szalunkach lub w innym, dowolnym celu.

Jak samemu zrobić szalunek?

Wykonanie szalunku nie jest skomplikowaną czynnością, dlatego w tym przypadku nie zawsze trzeba korzystać z usług fachowców – możesz zrobić to  z pomocą znajomego. Aby samemu wykonać deskowanie, musisz mieć właściwe narzędzia. Oczywiście niezbędne są odpowiednie deski szalunkowe, które możesz zakupić tutaj. Deski powinny być takiej wysokości, jak docelowa wysokość wylewki. Poza tym potrzebujesz wkrętów oraz wkrętarki, palików do podtrzymywania szalunku, sznurka lub linki budowlanej oraz – o tym nie możesz zapomnieć – betonu.

Niezależnie od tego, czy chcesz wykonać fundamenty, podmurówkę pod ogrodzenie, schody, czy jeszcze inny projekt, to pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić (jeszcze przed zakupem desek szalunkowych i betonu), jest wytyczenie linii Twojego projektu oraz zmierzenie granic. Do tego posłuży Ci sznurek albo linka oraz drewniane paliki. Dzięki temu dowiesz się, jakiej ilości materiału potrzebujesz.

Gdy już wykonasz opisane powyżej czynności, to będziesz mógł przejść do właściwego deskowania. Im dłuższe deski szalunkowe, tym łatwiej i szybciej to zrobisz. Poszczególne kawałki możesz połączyć ze sobą za pomocą palików i wkrętów. Paliki możesz wcześniej wbić w ziemię w kilkumetrowych odstępach. Do tak rozstawionych palików możesz przykręcić deski – ułatwi Ci to pracę. Pamiętaj, aby do układania desek podejść z dużą precyzją, ponieważ muszą one przylegać równo i prostopadle do podłoża. Musisz pamiętać o kontrolowaniu odpowiedniego ułożenia desek w poziomie, pionie oraz pod względem linii osi. Przykręcone deski szalunkowe podpieraj palikami – uzyskasz dzięki temu stabilną i trwałą konstrukcję. Pamiętaj o skręceniu ścian z desek w taki sposób, żeby szalowanie tworzyło jedną całość. 

Gdy upewnisz się, że Twoja konstrukcja jest stabilna, nie ma żadnych dziur ani nieodpowiednich krzywizn, to będziesz mógł przejść do zalania szalunku betonem. Gdy beton wyschnie, możesz usunąć deski i wykorzystać je ponownie.

deski szalunkowe

Do czego wykorzystać deski szalunkowe?

Deski szalunkowe to surowiec, który może być wykorzystywany wielokrotnie. Po wykonaniu szalunku możesz użyć ich do: kolejnego deskowania, wykonania prowizorycznej podłogi lub konstrukcji dachu. Możesz również zrobić z nich coś nieoczywistego: kwietniki, piaskownicę, huśtawkę i inne tego typu projekty.

Podsumowanie

Deski szalunkowe to jeden z najważniejszych elementów każdej budowy, a ich ogromną zaletą jest możliwość wielokrotnego wykorzystania. Sprawdź ofertę tartaku Mirotki, aby kupić najlepszej jakości niezbędny surowiec.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.