łączniki do belek drewnianych

Drewniana podłoga – jakie drewno wybrać?

Drewniana podłoga to piękne wykończenie mieszkania. Tworzy klimat, ociepla wnętrze oraz też dodaje uroku. Do wyboru jest wiele rodzajów powierzchni. Może to być lite drewno, klepki, parkiet lub panele drewniane. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

W tym artykule omówimy różne rodzaje drewnianych desek podłogowych, ich zalety i wady oraz wskażemy te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu. Podpowiemy Ci również, jak wybrać odpowiednie drewniane deski podłogowe.

SPIS TREŚCI:

  1. Drewniana podłoga – jakie deski wybrać?
  2. Drewniana podłoga – o czym trzeba pamiętać?
  3. Jak wykończyć drewnianą podłogę?
  4. Drewniana podłoga – sposób montażu;
  5. Podsumowanie;

Drewniana podłoga – jakie deski wybrać?

Wybór odpowiedniego drewna zależy od wielu czynników, takich jak wygląd, trwałość, cena oraz łatwość w utrzymaniu. Najpopularniejsze gatunki drewna do podłóg to: dąb, jesion, buk, wiśnia, orzech, sosna, modrzew i także akacja. Każdy z tych gatunków ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wszystkie opcje i wybrać taką, która najlepiej spełni Twoje potrzeby.

W kuchni i łazience sprawdzi się wyłącznie drewno odporne na wilgoć. Najlepszym wyborem w takim przypadku będzie drewno egzotyczne.

Drewniana podłoga – o czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starał, jak często będziesz wycierał psie łapy po spacerze, to zawsze na podłodze zostaną ślady obecności zwierzaka w domu. Dlatego, jeśli masz lub chcesz mieć zwierzę w domu, wybierz drewno twarde, odporne na zarysowania. Najlepiej wykończ je olejowoskiem. Warto przemyśleć również wybór deski szczotkowanej, której struktura całkiem dobrze ukrywa zarysowania. Jasne drewno jest lepszym wyborem niż ciemne.

Zwierzęta w domu

Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starał, jak często będziesz wycierał psie łapy po spacerze, to zawsze na podłodze zostaną ślady obecności zwierzaka w domu. Dlatego, jeśli masz lub chcesz mieć zwierzę w domu, wybierz drewno twarde, odporne na zarysowania. Najlepiej wykończ je olejowoskiem. Warto przemyśleć również wybór deski szczotkowanej, której struktura całkiem dobrze ukrywa zarysowania. Jasne drewno jest lepszym wyborem niż ciemne.

Małe dzieci w domu

W tym przypadku również ważne jest, aby wybrać drewno twarde, które jest odporniejsze na zarysowania i uszkodzenia. Dobrze jest zdecydować się na drewno o niejednolitej barwie, co ukryje ewentualne uszkodzenia, wgniecenia oraz też inne tym podobne rzeczy, które mogą powstać w trakcie zabaw z małym dzieckiem.

Wielu gości

Jeśli Twój dom przyjmuje naprawdę wielu gości, podłoga może szybciej się zużywać. Co jakiś czas trzeba ją wycyklinować, ale będziesz mógł to zrobić wyłącznie w przypadku wystarczającej grubości deski. Dlatego zdecyduj się na podłogę przyklejaną do podłoża i z grubą warstwą użytkową drewna.

 podłoga drewniana

Jak wykończyć drewnianą podłogę?

Lakier

Tworzy ochronną warstwę na drewnie i naprawdę dobrze wygląda. Dzięki temu preparatowi możemy wybrać różne rodzaje wykończenia, np. matowe, półmatowe lub błyszczące. Do lakierowania drewnianej podłogi najlepiej użyć lakieru poliuretanowego. Jest to rodzaj, który tworzy trwałą, odporną na ścieranie powłokę, chroniącą drewno przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Taki lakier jest dostępny w wielu odcieniach, dzięki czemu można go dopasować do koloru drewna. Przed jego nałożeniem należy dokładnie oczyścić i odtłuścić podłogę, aby zapewnić dobrą przyczepność. Następnie można nałożyć lakier za pomocą wałka lub pędzla.

Olej

Olej do podłóg drewnianych jest łatwy w aplikacji i może być stosowany na wszystkich rodzajach podłóg drewnianych, w tym na drewnie litym, sztucznym, laminacie i bambusie. Zapewnia ochronę przed brudem i kurzem, a także pomaga zapobiegać zadrapaniom i wgnieceniom. Dzięki regularnej konserwacji olejem możesz mieć pewność, że Twoje podłogi będą wyglądać doskonale przez wiele lat.

Wosk

Wosk do podłóg drewnianych jest niezbędnym produktem do ochrony i zachowania ich piękna. Pomaga je chronić przed brudem, kurzem oraz też zużyciem, a jednocześnie zapewnia błyszczące wykończenie, które podkreśla naturalne piękno drewna. Przy regularnym stosowaniu wosk do podłóg drewnianych może pomóc przedłużyć ich żywotność, zmniejszyć zadrapania i inne uszkodzenia spowodowane codziennym zużyciem. Jest łatwy w aplikacji, ekonomiczny i zapewnia doskonałą ochronę. Wosk do drewna tworzy powłokę, która chroni przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Wosk można nakładać na drewnianą podłogę za pomocą szczotki lub miotełki. Po nałożeniu należy wycierać go do sucha, aby uzyskać połysk. Wosk można również stosować do odświeżania drewnianej podłogi.

Drewniana podłoga – sposób montażu

Podłoga pływająca

Podłoga pływająca to rodzaj podłogi, która jest zamontowana bezpośrednio na podłożu, bez użycia kleju lub innych środków mocujących. Montuje się je na specjalnych listwach, które są przykręcone do podłoża. Taka podłoga jest bardzo łatwa w montażu i jej instalacja zajmuje tylko kilka godzin. Jest także bardzo trwała, może służyć przez długie lata.

Podłoga przyklejana do podłoża

Taka podłoga jest bardzo łatwa w montażu, wytrzymała i trwała. Nie wymaga żadnych specjalistycznych środków czyszczących i nadaje się do ogrzewania podłogowego.

 podłoga drewniana

Podsumowanie

Drewniana podłoga jest piękna, ociepla wnętrze i nadaje pomieszczeniu klimatu. Pasuje do większości stylów, świetnie komponuje się zarówno z meblami retro, jak i nowoczesnymi. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, to również świetnie się sprawdzi. Warto dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego drewna. Przy zwierzakach domowych, małych dzieciach lub wielu gościach, podłoga będzie się szybciej zużywała i wymagała więcej pielęgnacji. W takim wypadku również lepiej sprawdzi się twarde drewno o niejednolitej barwie, które ukryje większość drobnych zarysowań.

Zdaj się na pomoc fachowca, kogoś, kto naprawdę zna się na drewnie. Poproś, żeby wybrał dla Ciebie takie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.