Impregnacja drewna – po co i czym to się robi?

Drewno to bardzo wytrzymały materiał, ale jest produktem organicznym. Oznacza to, że czynniki takie jak słońce, wilgoć, owady czy grzyby mają na nie realny wpływ. Z tego powodu w naturalnym środowisku „martwe” drewno jest elementem ekosystemu i ulega rozkładowi. Jeśli chcesz zapobiec działaniu natury i cieszyć się tym produktem jak najdłużej, to należy przeprowadzić impregnację drewna.

Z tego artykułu dowiesz się

czym jest i na czym polega impregnacja drewna oraz jakie są rodzaje impregnatów.

Na czym polega impregnacja drewna?

Impregnacja drewna jest zabiegiem konserwującym, polegającym na nasyceniu go specjalnymi środkami chemicznym. Celem impregnacji jest wzmocnienie i ochrona drewna przed naturalnymi czynnikami biologicznymi i fizycznymi.

Impregnację drewna można przeprowadzić na różne sposoby. Jednym z nich jest sposób bezciśnieniowy, polegający na nanoszeniu produktów, które wnikną w głąb drewna na maksymalnie dziesięć milimetrów, czyli smarowanie (malowanie), opryskiwanie, polewanie albo kąpiele.

Można również wykorzystać sposób ciśnieniowo-próżniowy, czyli wprowadzenie impregnatu poprzez zastosowanie odpowiedniego ciśnienia. Jest to metoda stosowana w warunkach przemysłowych i cechuje ją najwyższa skuteczność. Dlatego warto kupić drewno już zaimpregnowane w tartaku.

Impregnacja drewna – rodzaje preparatów

Tak jak mamy kilka sposobów impregnacji, tak istnieje również kilka różnych środków do tego służących. Zadaniem każdego z nich jest zakonserwowanie i zabezpieczenie drewna w celu uchronienia go przed czynnikami zewnętrznymi. 

Impregnacja drewna nie musi przebiegać tylko przy pomocy środków nazywanych impregnatami, służą do tego również inne preparaty, których warto użyć w połączeniu z typowym impregnatem. Jak działają poszczególne z nich?

Impregnat do drewna  

Impregnaty do drewna są środkami chemicznymi, które są przeznaczone do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wśród nich wyróżnia się trzy rodzaje:

  • impregnaty solne – stworzone na bazie soli, służą do ochrony przed grzybami, insektami, a także ogniem. Najlepiej sprawdzają się przy nanoszeniu poprzez namaczanie lub w sposób ciśnieniowo-próżniowy. Nie chronią dobrze przed wilgocią oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dlatego najlepiej używać ich w połączeniu z innym rodzajem impregnacji;
  • impregnaty wodorozcieńczalne – najlepiej chronią drewno przed wilgocią, insektami oraz mikroorganizmami. One również nadają się do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Można nanosić je pędzlem lub natryskowo, sprawdzają się także do nanoszenia metodami przemysłowymi;
  • impregnaty rozcieńczalnikowe – z powodu toksyczności większość z nich można używać tylko na zewnątrz. Skutecznie chronią przed szkodnikami, wilgocią oraz promieniowaniem UV. Najlepiej nanosić je za pomocą pędzla lub kąpieli. Należy pamiętać o tym, że większość tego typu impregnatów jest łatwopalna.

Lakier do drewna

To preparat malarski, który może być rozpuszczalnikowy lub wodorozcieńczalny. Jest przeznaczony zarówno do impregnacji, jak i do dekoracji wyrobów drewnianych. Impregnacja drewna lakierem polega na stworzeniu na powierzchni drewna trwałej, odpornej na uszkodzenia i ścieranie gładkiej warstwy o przeźroczystym lub półprzezroczystym kolorze. Przed nałożeniem lakieru dla jak najlepszej trwałości i odporności warto jest użyć impregnatu do drewna. 

Lakier do drewna nadaje się do zabezpieczania różnych powierzchni, na przykład balustrad, ławek i mebli ogrodowych, okien, płotów itp. Warto pamiętać o tym, że w zależności od tego, czy drewniana powierzchnia, którą chcesz lakierować, będzie znajdowała się wewnątrz czy na zewnątrz, będziesz musiał użyć innego rodzaju lakieru. Lakier do drewna nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku intensywnie eksploatowanych powierzchni, takich jak na przykład podłoga.

Lakierobejca do drewna

Lakierobejca to środek o działaniu impregnująco-dekoracyjnym. Jest połączeniem lakieru do drewna z pigmentami pochodzenia organicznego lub nieorganicznego. Dzięki swojej transparentności połączonej z kolorem podkreśla naturalny wygląd drewna. Lakierobejca zmienia kolor drewna, nadając mu jednocześnie ochronną warstwę. Zapewnia ochronę przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi oraz insektami. 

Impregnacja drewna lakierobejcą świetnie nadaje się do wnętrz, ale przy zastosowaniu na zewnątrz jest mniej trwała niż lakier w połączeniu z impregnatem do drewna. Dlatego pod lakierobejcę warto jest nałożyć najpierw impregnat do drewna lub kupić już wcześniej zaimpregnowane drewno.

Lakierobejca świetnie nada się do malowania takich elementów drewnianych jak: drzwi, płoty, balustrady, drewniana elewacja czy podbitki.

Olej do drewna

Olej jako impregnacja drewna jest wykorzystywany od bardzo dawna. Od zawsze najlepszym olejem do zabezpieczania drewna był olej lniany. Wchłania się on w drewno i nie pozostawia na jego powierzchni wyczuwalnej warstwy, ale nadaje drewnu przyjemną fakturę. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, podobnie jak impregnat. Dzięki temu zapewnia znakomitą ochronę przed wilgocią, wysychaniem i pękaniem.

Impregnacja drewna olejem, mimo wysokiej skuteczności, nie daje długotrwałych efektów, dlatego wymaga regularnej odnowy. Na rynku dostępne są dzisiaj mieszaniny olejów z innymi preparatami wspomagającymi ich działanie, po które zdecydowanie warto sięgnąć. 

Olej i mieszaniny olejowe do zabezpieczania drewna świetnie nadadzą się do takich powierzchni jak: podłogi tarasowe, meble ogrodowe, płoty, balustrady oraz elewacje.

Lazura do drewna

Działa podobnie do lakierobejcy i lakieru. Zapewnia ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV, dlatego świetnie sprawdzi się w ogrodzie do takich elementów jak:  pergole, altany, ławki, meble ogrodowe czy parkany. Jednak ze względu na to, że  nie posiada właściwości ochronnych przed insektami czy grzybami, to przed jego użyciem konieczne jest zastosowanie impregnatu.

Impregnacja drewna – podsumowanie

Impregnacja drewna jest bardzo ważna, jeśli chcesz się nim długo cieszyć. Oprócz wybrania odpowiedniego sposobu zabezpieczenia swoich drewnianych przynależności warto jest wybierać drewno dobrej jakości

Jest to szczególnie ważne przy wyborze drewna do budowy domu. W tartaku możesz nabyć również drewno, które jest już przemysłowo zaimpregnowane. Pozwoli Ci to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.